به وبسایت کیانوش محمودی خوش آمدید

26805008 (021)

آدرس

تهران، ولنجک، نبش خ چهاردهم، برج وفا

آنچه در نشست اتحادیه اروپا و کشورهای CBI حوزه کارائیب گذشت

نشست اتحادیه اروپا و کشورهای CBI حوزه کارائیب

به تازگی نشستی بین سران کمیسیون اروپا و کشورهای ارائه‌‌دهنده برنامه CBI در حوزه دریای کارائیب برگزار شده است. هدف از برگزاری این نشست، بررسی آینده برنامه CBI در این کشورها بود؛ گفتگو درباره سفر بدون ویزا به حوزه شنگن و بحث بر سر لغو یا ادامه این امتیاز برای شهروندان این کشورها نیز از موضوعات داغی بود که در این نشست‌ مورد بررسی قرار گرفت. در این مقاله از وب‌سایت کیانوش محمودی، جزییات این خبر را با هم مرور خواهیم کرد.

موضوع اصلی این نشست چه بود؟

در این نشست بین‌المللی که در کشور دومینیکا برگزار شد، از یک طرف نمایندگان کمیسیون اروپا در دپارتمان مهاجرت و از طرف دیگر سران ۵ کشور ارائه‌دهنده برنامه CBI در حوزه کارائیب شرکت داشتند. اصلی‌ترین موضوعی که در جلسات مختلف این نشست بررسی شد، ادامه حق سفر بدون ویزا با پاسپورت این ۵ کشور به حوزه شنگن بود.  همچنین نمایندگان اروپایی درباره جزئیات برنامه CBI این کشورها نیز بحث و گفتگو داشتند. اخباری که به دست ما رسیده، از منابع نزدیک گزارش شده است.

چه کسانی در این نشست شرکت داشتند؟

چنان که گفتیم، نمایندگان کمیسیون اروپا و ۵ کشور ارائه‌دهنده CBI در حوزه کارائیب، شرکت‌کنندگان اصلی این نشست بودند. این ۵ کشور به ترتیب گرانادا، دومینیکا، سنت کینس و نویس، سنت لوسیا و کشور آنتیگوآ و باربودا هستند. این کشورها تنها کشورهایی در حوزه کارائیب هستند که شهروندی خود را از طریق سرمایه‌گذاری به متقاضیان بین‌المللی اعطا می‌کنند؛ به همین دلیل به آن‌ها کشورهای ارائه‌دهنده CBI گفته می‌شود.

چنان که گفتیم، این نشست در کشور دومینیکا و در یکی از محبوب‌ترین مراکز تفریحی این کشور برگزار شده است. منابع نزدیک چنین گزارش داده‌اند که این سلسله نشست‌ها در مراحل اولیه هستند و هنوز تصمیم قاطعی از جانب طرفین نام‌برده اعلام نشده است.

آیا آینده برنامه CBI در کشورهای کارائیب تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد؟

نمایندگان اروپایی در جواب به این سوال این‌طور بیان کرده‌اند که در حال حاضر هیچ خطری این امتیاز شهروندان کشورهای نام‌برده را تهدید نمی‌کند. شهروندان ۵ کشور مذکور همچنان می‌توانند به روال سابق بدون نیاز به دریافت ویزا، با پاسپورت خود به حوزه شنگن رفت‌وآمد داشته باشند. با توجه به این اظهارات می‌توان این‌طور برداشت که در حال حاضر می‌توان خیالی راحت بابت این موضوع داشت.

دلیل اصلی برگزاری این نشست‌ها چه بود؟

از مهم‌ترین دلایل برگزاری این نشست، می‌توان به دغدغه‌های اتحادیه اروپا بابت خطرات احتمالی برنامه CBI اشاره کرد. نمایندگان اروپایی این‌طور بیان کرده‌اند که برنامه CBI کشورهای مذکور، ممکن است خطراتی را برای اتحادیه اروپا به همراه داشته باشد. نمایندگان اروپا به طور ویژه، از «دسترسی افراد نامطلوب به سفر بدون ویزا به حوزه شنگن» به‌عنوان یک تهدید احتمالی یاد کردند.

نمایندگان اروپایی در این نشست‌ها چنین بیان کردند که برنامه CBI کشورهای مذکور، با هزینه اندک و برای طیف وسیعی از افراد در دسترس است. همین موضوع باعث شده است که هر فردی با بودجه کافی و با هر نوع پیشینه‌ای بتواند به‌راحتی پاسپورت ۵ کشور نام‌برده را اخذ کرده و از امتیاز سفر بدون ویزا به حوزه شنگن برخوردار شود؛ همین موضوع می‌تواند ریسک‌های مختلفی را برای اتحادیه اروپا به همراه داشته باشد.

چه چیز باعث شد اروپا بابت برنامه CBI اظهار نگرانی کند؟

نمایندگان اروپایی هنوز هیچ نتیجه‌ای را به‌طور قطعی برای این مذاکرات اعلام نکرده‌اند، اما سوال اینجاست که چه چیزی باعث شده است تا اتحادیه اروپا کشورهای CBI دریای کارائیب را به این نشست‌ها فرا بخواند؟ 

یکی از مهم‌ترین دلایلی که موجب ابراز نگرانی اتحادیه اروپا برای برنامه CBI این ۵ کشور در حوزه کارائیب، سوابق و پیشینه متقاضیانی بود که در سال‌های اخیر از این برنامه استفاده کرده بودند. پیشگیری از وقایعی مانند شکایت یکی از سهام‌داران پروژه Caribbean Galaxy در دادگاه عالی آمریکا از توسعه‌دهندگان این پروژه، از نمونه دغدغه‌هایی بود که توسط نمایندگان اروپایی در طی این نشست مطرح شد.

همچنین اتحادیه اروپا و نمایندگان آن در طی این نشست‌، از قبول متقاضیان روسیه‌ای توسط کشورهای نام‌برده اظهار نارضایتی کردند. نمایندگان اروپا به‌طور ویژه به کشور گرانادا اشاره کردند و هرچند که این کشور دیگر متقاضیان روسیه‌ای را در برنامه CBI خود نمی‌پذیرد، اما اروپایی‌هایی باز هم گوشزد کردند که تکرار موارد مشابه در هر یک از این ۵ کشور، می‌تواند پیامدهای ناخوشایند دیپلماتیک به همراه داشته باشد.

نتیجه نشست اروپا و کشورهای CBI کارائیب چه بود؟

چنان که مایکل مارتین، رئیس CIU کشور سنت کیتس به ما اعلام کرده است، نمایندگان اروپایی هیچ تصمیمی را صراحتا به ما اعلام نکرده‌اند، اما پیش‌بینی می‌شود که در آینده، تغییراتی در زمینه مورد بحث شکل بگیرد.

نمایندگان اروپایی به‌طور ویژه درباره برنامه CBI کشور دومینیکا انتقاد کردند و بیان کردند که میل دارند در آینده این برنامه با توجه به منافع اتحادیه اروپا تغییر پیدا کند. نمایندگان اروپایی پیشنهاد کردند که بهتر است برنامه CBI کشورهای حوزه کارائیب از نظر قیمت و هزینه افزایش پیدا کرده و شمار متقاضیان نیز متناسب با آن کاهش پیدا کند؛ به‌طوری که سودآوری این برنامه‌ها برای کشورهای مذکور، همانند گذشته باقی بماند.

ایشان اظهار کردند که هرچند برنامه CBI می‌تواند سودآوری اقتصادی بسیاری برای کشورهای حوزه کارائیب داشته باشد، اما اگر بحث امنیت اتحادیه اروپا در میان باشد، مقامات مربوطه اقدامات سیاسی درخور را در زمینه امور مهاجرتی به انجام خواهند رساند.

کلام آخر

در این مقاله از وب‌سایت کیانوش محمودی، نگاهی به نشستی که اخیرا بین نمایندگان کمیسیون اروپا و کشورهای CBI حوزه کارائیب برگزار شد داشتیم. در این نشست دغدغه‌های اروپا بابت برنامه اعطای شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری کشورهای نام‌برده مطرح شد و تغییراتی نیز در این برنامه‌ها، از جانب نمایندگان اروپایی پیشنهاد شد.

پیش‌بینی می‌شود که در آینده‌ای نزدیک، هزینه برنامه CBI کشورهای حوزه کارائیب افزایش پیدا کند. این موضوع را می‌توان به‌طور ویژه برای کشور دومینیکا نیز مطرح کرد. در نتیجه، اگر قصد داشتید تا به‌زودی برای اخذ پاسپورت دومینیکا اقدام کنید، بهتر است که هرچه زودتر این کار را انجام دهید، چون به احتمال زیاد، هزینه دریافت شهروندی با سرمایه‌گذاری در این کشور، افزایش چشمگیری خواهد داشت.

کارشناسان ما در تیم کیانوش محمودی می‌توانند اطلاعات لازم را در این زمینه در اختیار شما عزیزان و مخاطبان همیشگی قرار دهند؛ با ما در تماس باشید.

برچسب‌ها :
اشتراک‌گذاری :